čtvrtek 13. června 2013

Která pohybová aktivita je pro mě vhodná?

Dnešní doba nabízí velké množství možností sportovního vyžití. Můžeme si jít do upravených parků zaběhat, projet na kolečkových bruslích či využít cyklostezek. Ve spoustě měst se objevuje přírodní fitness, které nabízí v krásných dnech velice zajímavé vyžití. Velká část lidí navštěvuje hromadné formy cvičení jako jsou aerobik, zumba, pilates, spinning a nespočet dalších hromadných aktivit.

Kterou aktivitu si vybrat z té velké nabídky? Především takový
pohyb, který vás bude bavit a takovou hodinu která bude uzpůsobena nebo se alespoň bude přibližovat vašim potřebám.

Jak to myslím?

Každý organismus je jiný a především u hromadných forem cvičení je velice těžké, aby se trenér či instruktor  trefil do tempa a objemu tréninku, aby byl  vyhovující pro všechny.  Může nastat situace, že vaše kamarádka hubne, váš kamarád hubne a vy pořád a pořád nic.  Jeden z důvodů může být právě tempo a objem tréninku, který není pro váš organismus z hlediska spalování tuků zrovna ideální.  I když se bude zlepšovat vaše kondice, spalování tuků v případě snahy o hubnutí nebude efektivní. Další doporučení dostávají lidé od svých kamarádů a kamarádek, „chodím na spinning a je to super, cítím se skvěle a kila jdou dolů“. To je super informace a proto jdeme rychle na spinning. Po pár týdnech zjišťujeme, že se váha nehýbe, že nám rostou stehna. Není to špatný výběr pohybové aktivity, nýbrž lekcí. Hodiny jsou vedeny jiným způsobem než jsou naše potřeby. Pravděpodobně jste si vybrali tréninky, které jsou silové, jezdí se hodně do „kopců“ apod..

S tempem neboli intenzitou a objemem tréninku mají lidé všeobecně problém. Lidé jdou na první trénink a chtěli by překonávat rekordy. V nastaveném tempu však vydrží 5 či 10 minut.  Chcete-li hubnout potřebujete, zvláště začátečníci, mírné temp. Tím umožníte tělu zvládnout velký objem tréninku tzn. větší počet kilometrů nebo větší počet minut. Čím intenzivnější bude váš pohyb, tím méně vydržíte.
Na druhou stranu také musíme poukázat na nízkou intenzitu cvičení. Budete-li navštěvovat například pouze pilates, vaše tělo bude pevnější a pevnější, ale může se stát, že se vám vaše oblečení stane menším a menším.

Poflakování

„Poflakuje se po parku, poflakuje se na běžícím páse“, takovým způsobem by vás mělo vnímat okolí kde sportujete. Litry potu a bolestivé výrazy v obličeji nechte pro vrcholové sportovce, kteří se připravují na závody a mají zcela jiné tréninkové potřeby.

Jeden příklad z hodin aerobiků a dalších podobných aktivit. Končí hodina a všechny účastnice odchází totálně upocené. I když chodí pravidelně tak většina z nich není štíhlá. Mají pevné postavy, ale ke štíhlému tělu se nemohou „prokousat“. Samozřejmě že i v těchto hodinách jsou  ženy štíhlé, ale až na výjimky tyto ženy najdete v parku, na běžeckých pásech, kolech či kolečkových bruslích nebo v jiném pohybu o nízké intenzitě.


Intenzita a objem tréninku to jsou důležité prvky, které budou stát za úspěchem vašeho snažení. Jakou formu aktivity zvolíte je na vás. Ta která je vám blízká, ta která je vám příjemná, ta by se měla stát součástí vašich dalších dnů. Pokud máte psa, je například do začátku ideální 45 minutová procházka, na které sem tam pár desítek metrů popoběhnete. 

úterý 11. června 2013

Ráno nebo večer?


Kdy se hýbat, kdy sportovat? Mám se hýbat ráno? Prý to není ideální… Mám trénovat večer? Prý je to pro tělo špatné… Kdy se tedy mám svému tělu věnovat?


Spousta otázek, na kterou najdete spousty odpovědí. Zkusím odpovědět jednoduchými informacemi, se kterými si pak může každý naložit podle svého a zvolí si sám sobě nejpříjemnější variantu.
Naše tělo samozřejmě pracuje v určitých biorytmech tzn. že v některých denních hodinách je organismus na vrcholu a v jiných hodinách je tomu zase naopak. Je zcela jasné, že optimální doba pro jakoukoliv aktivitu je doba, kterou převážná část populace tráví v práci a plní své povinnosti. Musíme tedy hledat jinou dobu kdy cvičit a to ráno nebo večer. 

Lidé se občas uchýlí k výmluvě: ráno se nemá sportovat, večer se nesmí sportovat apod.. 
Na druhou stranu se pak dočítáme jak Jaromír Jágr vstane o půl noci a jde trénovat. A všichni ho obdivujeme. Ano dělá to proto že ho to živí, že je to jeho práce, ale jen chci poukázat na to, že není až tak důležité věnovat přílišnou energii vymýšlení argumentů proč to nejde ráno a proč to nejde večer. Je třeba hledat možnosti aby to šlo ráno nebo večer.

Pokud chodíme večer brzy spát, měli bychom tréninky situovat do ranních hodin. Jestliže naopak ráno vstáváme těžce, další dvě hodiny nám trvá než se „nakopneme“ je lepší vybrat večerní čas pro trénink.

Co způsobí ranní trénink: 
Kdo si zkusil zacvičit někdy ráno, že celý zbytek dne je veselejší, efektivnější, člověk zvládne více práce, má lepší náladu a i pesimista vidí najednou svět pozitivněji. 
Je důležité se před tréninkem lehce najíst, nastartovat metabolismus lehkou snídaní. Bez snídaně váš trénink nebude tak efektivní jako s dobrým lehkým ranním jídlem. Stejně tak vypít sklenici vody.

Co způsobí večerní trénink:
Rozhýbe organismus po celodenním shonu, stresu. Uvolníte v těle celodenní napětí. I když vás trénink unaví, nabije vás novou psychickou energií. Nemalá část populace chodí spát v pozdních hodinách, takže není problém i pozdě v 9 či 10 hodin večer skončit s tréninkem. Do půl noci se tělo zcela jistě zklidní a vy můžete v poklidu snít. 

Veškeré informace, které jsou všude kolem nás se zajisté zakládají na pravdě. Lidé však s těmito informacemi pracují pouze v rovině hledání důvodů, že to nejde protože tam se píše to a tam zase tamto. Pokud se chcete začít hýbat nehledejte důvody kdy to jde a kdy to nejde a jednoduše začněte. 

Třeba nastanou dny, kdy budete trénovat ráno i večer.

pondělí 10. června 2013

Proč nevydržíme sportovat


Velká část populace zkouší neustále znovu a znovu začínat s pohybovou aktivitou. Vydrží týden, týdny možná měsíc maximálně měsíce a pak od pohybu a sportu upouští.

Vůbec není důvodem nedostatek času, hodně práce jak většina lidí zdůvodňuje tu náhlou stopku. 

Je to z toho důvodu, že jim pohybová aktivita nepřináší užitek, není pro ně příjemná. Pokud by užitek přinášela, tak je přirozené, že příjemné věci a aktivity vyhledáváme. 

Na nedostatek času svádíme zcela jiné problémy, jako jsou nepříjemné pocity ze sportu, které mohou být dány velkými tréninkovými dávkami, tempem, neznalostí, bolestmi apod.. Řada lidí se u cvičení „ničí“ žádný užitek, stále více a více bolí z nesprávného cvičení záda, břicho se nezmenšuje, narůstají stehna a spousta dalších problémů, které člověka od pohybu odradí. 

Najdeme-li však pro každého jedince z té spousty pohybových aktivit tu pravou, najdeme pro něj správné tempo, adekvátní dávky, bude každý jeho trénink probíhat s úsměvem. Bude mít plno energie a v neposlední řadě i sebevědomí a skvělí pocit. 

Najednou se stává pohybová aktivita denní potřebou. Pokud si člověk postupem času vytvoří k pohybové aktivitě takový vztah, že pracovní schůzky dokonce přizpůsobuje tréninku můžeme si říci: „propadl“ jsem zdravému životnímu stylu.

Pokud vás v trénincích doprovází trenér, tak jste spolu odvedli vynikající práci.